Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczasz kwartalnie podatek VAT? Od lipca 2018 jesteś zobowiązany do składania JPK_VAT i generowania pozostałych struktur? Od października 2020 roku masz obowiązek wysyłania dodatkowej struktury JPK tzw. JPK V7. Kto musi składać JPK w nowej strukturze i za jaki okres należy składać nowy JPK? Sprawdźmy.
Co to takiego JPK?
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) jest stopniowo wdrażany od 1 lipca 2016 r. O tym, czy i kiedy dany podmiot (np. przedsiębiorca, organizacja pozarządowa, instytucja kultury, szkoła) musi spełniać obowiązki związane z JPK, decyduje jego wielkość, rodzaj prowadzonej księgowości, a także, czy jest, czy nie jest czynnym płatnikiem podatku VAT. Jednolity Plik Kontrolny pozwala płatnikom na komunikowanie się z administracją skarbową (urzędami skarbowymi, ministerstwem finansów).
JPK jest zbiorem danych, tworzonym z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport informacji o operacjach gospodarczych za dany okres, posiadającym ustandaryzowany układ i format (schemat XML). Obowiązki związane z JPK reguluje przede wszystkim art. 82 paragraf 1b. oraz w art. 193a ordynacji podatkowej, z którego wynika, że Jednolity Plik Kontrolny składa się ze struktur logicznych postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych.
Struktura JPK_V7
Od stycznia 2018 roku do składania comiesięcznego JPK VAT byli zobowiązani wszyscy przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT. Od października 2020 roku dotychczasowa struktura JPK VAT została zastąpiona przez JPK V7. Jednocześnie zlikwidowane zostały deklaracje VAT-7 i VAT-7K.
Nowy JPK został podzielony na dwa rodzaje:
- JPK V7M – dla przedsiębiorców rozliczających się z VAT miesięcznie
- JPK V7K – dla przedsiębiorców rozliczających się z VAT kwartalnie
Część ewidencyjna JPK V7 zawiera dane o sprzedaży i zakupach dokonanych w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale). Dodatkowo obejmie szczegółowe dane informacyjne, które można podzielić na obowiązkowe oraz opcjonalne.
Część deklaracyjna JPK V7 zawiera dotychczasowe pozycje wynikające z deklaracji, jednak w nieco odmiennej formie.
W przypadku rozliczania podatku VAT kwartalnie plik JPK V7 zawiera wypełnioną:
- cześć ewidencyjną (za pierwszy miesiąc kwartału) – ( np. za październik termin wysyłki JPK to 25 listopad)
- cześć ewidencyjną – (za drugi miesiąc kwartału) – (np. za listopad termin wysyłki JPK to 28 grudzień, ponieważ 25 grudzień przypada w dzień świąteczny)
- część ewidencyjną (za trzeci miesiąc kwartału) i część deklaracyjną (za IV kwartał) – (np. za grudzień termin wysyłki JPK to 25 styczeń 2021)
Nowe struktury w Ordynacji podatkowej
Oprócz nowej struktury JPK V7, ustawodawca wprowadził dodatkowe rozwiązania, których zadaniem jest usprawnienie pracy organu kontroli. Są to:
- JPK PKPIR (dla przedsiębiorców prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów)
- JPK EWP (dla przedsiębiorców prowadzących ewidencję przychodów – opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych)
- JPK KR (dla przedsiębiorców prowadzących ewidencję na pełnych księgach rachunkowych)
- JPK MAG (dla przedsiębiorców posiadających gospodarkę magazynową)
- JPK FA (dla wszystkich przedsiębiorców wystawiających faktury)
- JPK WB (dla rachunków bankowych używanych w ramach prowadzenia firmy)
- JPK FA RR (dla przedsiębiorców wystawiających faktury VAT RR)
Struktury JPK FA, JPK PKPIR lub JPK EWP, a także JPK WB są do wglądu podczas e-kontroli skarbowej wyłącznie na żądanie organów skarbowych. Obowiązek przekazywania pozostałych struktur wprowadzono dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw od 1 lipca 2018 roku. Struktura JPK FA RR obowiązuje od 1 września 2019 roku.
Pliki obowiązkowe i na żądanie
Należy pamiętać, że do momentu, gdy urząd skarbowy nie poprosi podatnika o przekazanie danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego, podatnik jest zobowiązany do ich generowania i odpowiedniego przechowywania. Dopiero po otrzymaniu stosownej prośby właściwy plik JPK należy przekazać do urzędu. Jedyną obowiązkową strukturą JPK, którą należy przekazywać co miesiąc bezpośrednio do Ministerstwa Finansów jest JPK V7. Plik należy przekazywać wyłącznie w formie elektronicznej, za pomocą platformy udostępnionej przez Ministerstwo Finansów lub programu do księgowości online.